Cukrzyca typu 1.

Często mówiąc o cukrzycy traktujemy ją jako jedną chorobę. Jednak cukrzyca dzieli się na dwa typy: cukrzycę typu pierwszego i drugiego. Różnice pomiędzy dwoma typami są duże i dotyczą zarówno przyczyny, objawów jak i leczenia. Cechą wspólną jest diagnostyka, opierająca się o wyniki badań krwi, a dokładniej o oznaczenie poziomu glukozy we krwi na czczo. Jeśli dwukrotny pomiar poziomu glukozy we krwi na czczo, wynosi 126 mg/dl (7,0 mmol/l) lub więcej, oznacza to cukrzycę.

Przez wiele lat była nazywana „cukrzycą młodzieńczą”, co wynikało z faktu, że ujawniała się głównie u dzieci i młodzieży. Dzisiaj wiadomo, że na cukrzycę typu pierwszego mogą również chorować dorośli do 30 roku życia. Przyczyną choroby jest niszczenie komórek trzustki, które są odpowiedzialne za wydzielanie insuliny. Doprowadza to do spadku lub całkowitego braku insuliny we krwi. Insulina jest odpowiedzialna za tzw. wprowadzanie glukozy do komórek ciała. Brak insuliny uniemożliwia wprowadzenie glukozy do komórek, komórki są niedożywione, co odbija się na funkcjonowaniu całego organizmu. Glukoza nie wprowadzona do komórek krąży w zwiększonej ilości we krwi. Osoby chorujące na cukrzycę typu pierwszego są ospałe, zmęczone, szybko tracą na wadze, piją duże ilości płynów. Mają większą skłonność do zakażeń ropnych oraz zakażeń układu moczowego. Objawy w tej postaci cukrzycy mogą przebiegać gwałtownie pod postacią kwasicy i śpiączki ketonowej, która jest stanem zagrożenia życia. Kwasica ketonowa pojawia się w momencie gdy komórki organizmu z powodu braku glukozy są niedożywione. Organizm nie radzi sobie z brakiem glukozy, w efekcie czego pojawia się senność, zawroty głowy, zaburzenia świadomości i śpiączka.

Cukrzyca zostaje najczęściej wykryta podczas rutynowych wyników badań krwi.

Leczenie cukrzycy typu pierwszego polega na dożywotnim wstrzykiwaniu insuliny z częstością dokładnie ustaloną przez lekarza diabetologa. Zaangażowanie pacjenta w leczenie pozwala mu uniknąć powikłań cukrzycy, które są dotkliwe i obniżają jakość życia. Należą do nich: nefropatia cukrzycowa, retinopatia cukrzycowa oraz neuropatia cukrzycowa. Powikłania zostaną omówione w artykule dotyczącym cukrzycy typu drugiego.

Dodaj nowy komentarz

You must have Javascript enabled to use this form.